Kawa jako przestępstwo?

Niby nie można, ale coś tam popijają; czas na relaks też musi być ... / fot.A. SorianoTeam Sanya/Volvo Ocean Race
Niby nie można, ale coś tam popijają; czas na relaks też musi być … / fot.A. SorianoTeam Sanya/Volvo Ocean Race

 

Dziobowy z Sanyi został złapany na, nomen omen, gorącym uczynku. Chodziło o picie kawy na pokładzie. Kapitan, Mike Sanderson, zdecydowanie i jasno zapowiedział, że na deku nie ma picia ciepłych napojów, bo nie jest to klub towarzyski. „Wychodzisz na pokład i bierzesz udział w regatach” – mówi. „Tak samo jak na pokładzie ABN AMRO ONE (2005/06, Sanderson wygrał wtedy regaty) jest za to kara 10 000 euro”….

Czyli nie warto ryzykować. Ale przestępca, Belg Bert Schandevyl już po raz drugi został złapany na próbie przemytu kawy na górę, więc recydywa. Część załogi twierdzi, że tylko do połowy wyszedł z luku, więc sprawa jest sporna, a głosy podzielone. Wspólną decyzją ustalono, że delikwent zostanie poddany sądowi po dotarciu do portu. Wyrok zostanie wykonany bezzwłocznie, ale istnieje możliwość, że zostanie zamieniony na kilka kolejek piwa …


Na francuską łódkę mówią teraz "zielony komar"/ fot. Yann Riou/Groupama Sailing Team/Volvo Ocean Race
Na francuską łódkę mówią teraz „zielony komar”/ fot. Yann Riou/Groupama Sailing Team/Volvo Ocean Race

 

Tymczasem flota w pasacie, prowadzą Francuzi i niewykluczone, że zdarzy się rekord prędkości, bo już mają na licznikach powyżej 20 węzłów, a to jeszcze nie koniec.


Kolejność jachtów wieczorem 28 lutego. Prędkości przekraczają 20 węzłów. / www.volvooceanrace.com

Kolejność jachtów wieczorem 28 lutego. Prędkości przekraczają 20 węzłów. / www.volvooceanrace.com