Sześć minus cztery

Weekend na Oceanie Południowym ... / Fot. Amory Ross/PUMA Ocean Racing/Volvo Ocean Race

 

 

Weekend, jak zapowiadały prognozy, wcale nie był spokojny. Sanya płynie do portu na sterze awaryjnym, naprawa jednej z płetw okazała się niemożliwa do przeprowadzenia na wodzie, tym bardziej, że doszło do uszkodzenia trzonu steru. Wracają do Nowej Zelandii i prawdopodobnie zdążą dopiero na start w Miami.


Camper również płynie do portu – uszkodzenie przedniej grodzi skutkujące uginaniem się dziobu było zbyt poważne, aby dało się skutecznie naprawić na morzu (dodajmy, w sztormie 50 węzłów i przy fali około 5m oraz dużym rozkołysie) – a przecież taką „robotę” trzeba solidnie wysuszyć, materiały muszą mieć czas na „związanie”. Bez szans w tych warunkach. Ale chłopaki z Campera postanowili płynąć powoli i wejść do Puerto Montt na chilijskim wybrzeżu. Ja osobiście postoju w Chile nie polecam nikomu, ale wiem dobrze, jak się czują żeglując na jachcie, który w każdej chwili może ulec znacznie poważniejszej awarii. Brrrr ….

 

Telefonica wprawdzie między wierszami, ale jednak też informuje o kłopotach.
Ponieważ nie chcą dopuścić do powiększenia się awarii, zdjęli nogę z gazu – jedyne co można zrobić w takiej sytuacji, chociaż dopóki silny wiatr i duża fala, ryzyko maleje w niewielkim stopniu. W każdym razie przy małej prędkości uszkodzenia są równie prawdopodobne jak przy dużej, tyle, że może trochę innego rodzaju. A muszą pamiętać, że po minięciu Hornu jeszcze kilka tysięcy mil pod wiatr, więc również wcale nie tak łatwo, a w każdym razie obciążenie jachtu będzie równie poważne. Poniżej film z pokładu Telefoniki – obejrzyjcie koniecznie:

 

 


 

 

 

Abu Dhabi „parkuje” od kilku dni w strefie praktycznie bez wiatru … Bez komentarza. Czyli mamy dwie łódki które tak naprawdę w tej chwili ścigają się ze sobą, nie wiedząc, gdzie leży granica wytrzymałości ich sprzętu.

 

A trochę z innej beczki – pojawiła się nowa strona o żeglarstwie – www.bythewindmedia.pl i tam można poczytać wywiad, w którym mowa również o Oceanie Południowym: