Nagrody im. Leonida Teligi rozdane

Począwszy od 1971 roku miesięcznik Żagle przyznaje co roku nagrodę im. Leonida Teligi. Jest to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień w Polsce. 11 maja w Pałacu Prymasowski w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród im. Leonida Teligi za twórczość literacką, osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz popularyzacji żeglarstwa w Polsce. Miło nam poinformować, że w tym roku w gronie laureatów znalazł się Zbigniew „Gutek” Gutkowski w kategorii wyczyn sportowy.

Oto nominowani i laureaci nagrody im. Leonida Teligi za 2011 rok.
W kategorii literatura i sztuka jury nominowało:

1. Anna Grebieniow  za książkę “Żagle nad pustynią – Z wiatrem przez Gobi”

2. Monika Witkowska za książkę  “Kurs Arktyka”

3. Grzegorz Pawlak za podręcznik “Morska nawigacja elektroniczna w praktyce”
Nagrodę otrzymuje – Monika Witkowska “Kurs Arktyka” za niezwykle ciekawą książkę o arktycznym rejsie Solanusa płynącego w wyprawie „Morskim Szlakiem Polonii” dookoła obu Ameryk.

W kategorii wyczyn sportowy nominacje otrzymali:

1. Zofia Noceti-Klepacka za zdobycie wicemistrzostwa świata oraz mistrzostwa Europy w windsurfingowej klasie RS:X

2. Piotr Myszka za zdobycie wicemistrzostwa świata oraz mistrzostwa Europy w klasie RS:X

3. Zbigniew Gutkowski za zajęcie drugiego miejsca w wokółziemskich etapowych regatach samotnych żeglarzy  Velux 5 Oceans
Nagrodę otrzymuje – Zbigniew Gutkowski za 2. miejsce w wokółziemskich etapowych regatach Velux 5 Oceans

W kategorii popularyzacja żeglarstwa jury nominowało:

1. Andrzej Armiński za zakończenie 5-letniego programu “Mantry” dookoła świata

2. Szczeciński Program Edukacji Morskiej za 15 lat działalności

3. TVP Bydgoszcz za relacje z rejsu jachtu “Solanus” dookoła obu Ameryk – “Morskim Szlakiem Polonii”

Nagrodę otrzymuje – Szczeciński Program Edukacji Morskiej za 15 lat działalności na rzecz promocji żeglarstwa i jego twórca Wiesław Seidler

W tym roku przyznaliśmy także nagrodę specjalną im. Leonida Teligi. Wręczamy ją ludziom wyjątkowym, za wyjątkowe dokonania w różnych dziedzinach związanych z żeglarstwem. Ostatnio na jubileusz 50-lecia magazynu „Żagle”, nagrody specjalne za pracę na rzecz popularyzacji żeglarstwa otrzymała Krystyna Szloser oraz Jerzy Pieśniewski – wybitny konstruktor i Zygfryd Perlicki – nasz kultowy żeglarz.
W tym roku jej laureatem jest Kapitan Franciszek Haber, autor wielu podręczników, słowników, książek i tomików wierszy. Kapitan jachtowy, który obchodzi w tym roku 50-lecie aktywności pod żaglami. Franciszek, jest także działaczem sportowym i od lat pełni funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.