Najkrótszy czyli najłatwiejszy? To się dopiero okaże …

 

 Puma traci do Groupamy 25 pkt., ale na pewno wykorzysta każdy błąd Francuzów. /Fot. IAN ROMAN/Volvo Ocean Rac

Puma traci do Groupamy 25 pkt., ale na pewno wykorzysta każdy błąd Francuzów. /Fot. IAN ROMAN/Volvo Ocean Race

550 mil morskich z francuskiego Lorient do Galway w Irlandii to najkrótszy i ostatni, dziewiąty etap Volvo Ocean Race. Może jednak wcale nie być taki bardzo łatwy. A punktacja jest taka sama jak za etap z Hornem … co może nie jest najtrafniejsze, ale jakiś schemat punktowania trzeba było przecież przyjąć.


Po dzisiejszym starcie z Lorient trzeba żeglować na południe, przez Biskaje, zostawiając po prawej burcie wyspy Ile de Groix i Belle Ille (do Belle Ille prognoza 15-18 węzłów wiatru w plecy z zachodu). Po minięciu wyspy zmiana kursu, wiatr południowo-zachodni 20-30 węzłów, a więc warunki idealne do osiągania dużych prędkości.

Jutro przed południem flota powinna mijać Fastnet Rock (najdalej na południe wysunięty punkt Irlandii który należy minąć lewą burtą – no i oczywiście jedno z najbardziej rozpoznawalnych wśród żeglarzy miejsc na świecie). Dodatkową „atrakcją” okolicy jest ruchliwy tor wodny przechodzący zaledwie trzy mile na południe od słynnej skały. Stamtąd prosto do wysp Aran Islands (do minięcia prawą burtą) a potem zmiana kursu, na wschód i prosto do mety.

Groupama z zapasem 25 punktów może pozwolić sobie na czwarte miejsce na mecie w Galway – wystarczy do wygrania klasyfikacji generalnej. Ale Cammas wypowiada się ostrożnie: „Warunki jak dla nas nie będą złe, trasa jest stosunkowo prosta, a przy tej pronozie wszystkie jachty będą bardzo szybkie. Wystarczy jedna awaria, żeby stracić sporo mil, więc nie będzie tak, że będzie to zupełnie spokojny przelot.”

Flota spodziewana jest w Galway we wtorek 3 lipca ok. godz. 00.00 UTC. Na stronie www.volvooceanrace.com jest możliwość śledzenia jachtów na żywo na interaktywnej mapie (live tracker).

 

 

Mapa z orientacyjną prognozą. Najlepiej jednak sprawdzać na bieżąco na stronie regat. / www.volvooceanrace.com

Mapa z orientacyjną prognozą. Najlepiej jednak sprawdzać na bieżąco na stronie regat. / www.volvooceanrace.com