Pożegnanie z Anglią

 

www / Fot. Robert Hajduk Shuttersail.com

ENERGA oddaje cumy. Gutek płynie na start regat Vendée Globe. / Fot. Robert Hajduk Shuttersail.com

 

Dzisiaj o godzinie 13.56 UTC (15.56 czasu polskiego) jacht ENERGA prowadzony przez Zbigniewa Gutka Gutkowskiego, pierwszego Polaka, który już niebawem wystartuje w regatach Vendée Globe, oddał cumy i wyruszył z Gosport w Anglii do francuskiego portu Les Sables d’Olonne.

 

Pierwotny plan Gutkowskiego i załogi zakładał wypłynięcie we wtorek rano, jednak szybko zmieniająca się pogoda i głęboki niż przechodzący we wtorek i środę nad Zatoką Biskajską i Kanałem La Manche zmusiły ich do weryfikacji planów. „Nie chodzi o nas, ale o jacht, który mógłby ulec awarii w silnym sztormie, a chciałbym uniknąć dodatkowych prac tuż przed startem” – mówił Gutek.

 

Obecnie w Les Sables d’Olonne znajduje się dwanaście z dwudziestu jachtów znajdujących się na liście startowej. Trzy kolejne wyruszyły dziś rano, jeden jest w drodze od wczoraj. Cztery następne mają do pokonania niewielkie odległości i wciąż znajdują się w swoich portach macierzystych. Najdalej ze wszystkich znajduje się jednak Polak.

 

Szacunkowy dystans jaki ma do pokonania jacht ENERGA i jego załoga to 500 mil morskich. Według obliczeń Gutkowskiego, powinni znaleźć się w Les Sables d’Olonne w piątek w nocy lub w sobotę rano. Najnowsze informacje, jakie przekazał mu dyrektor regat, Denis Horeau są takie, że oficjalna data obowiązkowego stawienia się w porcie została przesunięta z piątku z godziny 19.00 na sobotę, na godzinę 10.00 właśnie ze względu na złą pogodę w trakcie kilku ostatnich dni. Spóźnienie może jednak oznaczać karę finansową dla zawodnika tak z kolei podaje oficjalnie biuro regat na stronie internetowej.

 

 

***

Regaty Vendée Globe to wyjątkowe wyzwanie – samotnie, non-stop dookoła globu. Elita światowego żeglarstwa, w której znalazł się również polski zawodnik, wyruszy 10 listopada 2012 z Les Sables d’Olonne i trasą z zachodu na wschód, dookoła trzech przylądków – Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn – okrąży planetę. Wyścig potrwa około 100 dni, w zależności od warunków pogodowych. Rekord trasy wynosi 84 dni i należy do Francuza, Michela Desjoueaux. Czy zostanie pobity?

 

Zbigniew Gutkowski jest pierwszym Polakiem w historii Vendée Globe. Startuje na jachcie ENERGA, ex-Hugo Boss, projektu FInot/Conq z roku 2007. Jednostka ta zajęła drugie miejsce w załogowych regatach Barcelona World Race 2007/08 bijąc po drodze rekord żeglugi dobowej – 501,3 Mm (załoga A. Thomson/A.Cape).

/mj