Meteo na niedzielę

W sobotę 17 listopada Wyż Azorski, usytuowany na WSW (zachód-południowy zachód) od archipelagu Azorów, dominował nad flotą Vendée Globe, a dokładniej, jego południowo wschodnia ćwiartka. Centrum tego wyżu przemieszcza się na południowy wschód i przekształca w grzbiet wysokiego ciśnienia rozciągający się wzdłuż 30 równoleżnika przez niemal cały Atlantyk. Dla tych, którzy są na południe od 30 równoleżnika, czyli dla czołówki regat, droga do równika stoi otworem. Gutek teoretycznie powinien kierować się na południe z lekkim odchyleniem na wschód. Ale ponieważ czekają go naprawy, które łatwiej jest przeprowadzać, gdy wiatr jest słaby i fala mniejsza, będzie szukał miejsca, gdzie jest najspokojniej. W najbliższych dniach  właśnie takie warunki będą mu sprzyjały. Czołówka najwyraźniej pomknęła na południe i zamknęła za sobą pogodowe drzwi…

 

Sytuacja na niedzielę, 18.11.2012

Prędkość wiatru na trasie ENERGI zaczyna spadać. W niedzielę wiatr będzie wiał z prędkością około 10 węzłów, a poniedziałek może spaść nawet poniżej 5 węzłów.  Liderzy przy w miarę równym wietrze kierują się z prędkością 15 – 18 węzłów w objęcia ITCZ czyli międzytropikalnej strefy konwergencji. To pas cisz rozciągający się wzdłuż Atlantyku nieco na północ od równika. Charakteryzuje się on ciszami przerywanymi silnymi szkwałami burzowymi z prędkościami wiatrów powyżej 40 węzłów nadchodzącymi z różnych kierunków. W tej strefie należy za wszelką cenę kierować się na południe, aż do osiągnięcia południowo wschodniego pasatu, który powinien pojawić się już w okolicach 2°N.

Sytuacja na 19.11.2012

 

Pierwsi zawodnicy w najbliższych dniach będą starali się przyspieszać. Wejście w ITCZ powinno nastąpić w okolicach 27° W, gdzie strefa cisz równikowych jest najwęższa. Jachty będące z tyłu, w tym i ENERGA, będą musiały uporać się ze słabymi wiatrami strefy wysokiego ciśnienia zanim osiągną pasat i będą mogły bez przeszkód płynąć na południe.

 

Na ilustracjach sytuacja meteorologiczna w kolejnych dniach z zaznaczoną na czerwono dzisiejszą pozycją Gutka i na zielono pozycją sugerowaną przez program.

Marek Zwierz

Prognozy regatowe dla kibicujących Zbigniewowi Gutkowskiemu w regatach Vendée Globe przygotowuje Krajowy Instytut Meteorologii zajmujący się między innymi opracowywaniem profesjonalnej prognozy pogody dla żeglarzy (www.instytutmeteo.pl).

P.S. Na wniosek czytelników dodaliśmy nową funkcję – mapki po kliknięciu powiększają się do oryginalnego rozmiaru.