Prognoza na dzień startu

Nad Les Sables przechodzi od rana zimny front atmosferyczny. Na jego czole wiatr stały osiągnie prędkość do 28 węzłów, w porywach do 38. Przyniósł on nad miasteczko żeglarskie opady deszczu do 2.3 mm/h.  Jak to jednak z frontami zimnymi bywa, powinien szybko (24 kt) oddalić się nad kontynent. Podczas startu prędkość wiatru stałego nie powinna przekraczać 17 kt. Wiatr wieje prosto z zachodu. Praktycznie do niedzielnego popołudnia nad całą Zatoką Biskajską będą występować słabe opady deszczu. W rejonach południowych zatoki będą one nawet dość intensywne. W ciągu kolejnych 24 godzin wiatr będzie skręcał w prawo do NNW (wiatr północno-zachodni do północnego). W miarę oddalania się od linii startu jego prędkość będzie rosła nawet do 30 kt (w porywach 38 kt). W niedzielę rano nad częścią Biskajów rozpogodzi się, lecz temperatura nie przekroczy 14 stopni. Fala wiatrowa od 2,5 do 3,5 metra i okresie ok. 10 s. Widzialność 8 Nm.

Z niedzieli na poniedziałek wiatr będzie słabł do 10-15 kt i skręcał w lewo do SWbW (południowo-zachodni do zachodniego).

Sytuacja podczas startu. Ciśnienie, opady i wiatr. / www.navsim.pl

Jacek Pietraszkiewicz

Prognozy regatowe dla kibicujących Zbigniewowi Gutkowskiemu w regatach Vendée Globe przygotowuje NavSim, producent programów nawigacyjnych dla profesjonalistów i nie tylko.