Dookoła Gwadelupy w 17 godzin i 3 minuty

Dookoła Gwadelupy w 17 godzin i 3 minuty

Certyfikat potwierdzający uzyskany wynik ENERGI / fot. Energa Sailing

W sobotę, 9 lutego 2013, o godzinie 06:36 czasu lokalnego Zbigniew „Gutek” Gutkowski wraz z czteroosobową załogą wypłynął w trasę wokół Gwadelupy na jachcie ENERGA. Załoga polsko – francuska ustanowiła na tej trasie pierwszy czas odniesienia zarejestrowany przez Francuską Federację Żeglarską dla jachtów klasy IMOCA Open 60: 17 godzin, 3 minuty i 36 sekund.

 

Zbigniew Gutkowski po sprincie przez Atlantyk rozpoczyna w przyszłym tygodniu realizację programu startów w regatach karaibskich. Pierwszą imprezą będą rozpoczynające się za tydzień regaty Carribean 600. W ramach przygotowań do tego, jak mówi Gutek, „slalomu między wyspami Karaibów”, jacht ENERGA z międzynarodową załogą na pokładzie – Maćkiem Marczewskim, Bartoszem Bilińskim, Vincentem de Maynard i Daníelem Segalowiczem ustanowił czas odniesienia wokół wyspy Gwadelupy. Jacht ENERGA zatoczył koło wokół wyspy i dotarł do punktu mety o 23:36 czasu lokalnego. “W imprezie w której będziemy startować w przyszłym tygodniu trasa wiedzie na jednym z odcinków dokładnie wokół Gwadelupy. Mamy więc teraz lokalną wiedzę, którą będziemy mogli wykorzystać i nie stanąć pod tym wulkanem po raz drugi” – mówi Gutek. “Tego rodzaju trening zawsze jest ważny i zawsze się opłaca” – dodał w dzisiejszej rozmowie telefonicznej.

Trasa dookoła Gwadelupy, nosząca nazwę Ruban Punch to otwarta rywalizacja dla jachtów morskich wszelkiego typu i wielkości. Chodzi o opłynięcie wyspy w jak najkrótszym czasie, bez asysty, bez użycia silnika, za to z członkiem komisji na pokładzie. Od roku 1981 ustanowiono dziewięć czasów dla różnych jednostek, ENERGA jest pierwszym jachtem klasy IMOCA Open 60 wpisanym na listę.

[nggallery id=84]

Nagrania z rozmowy z Gutkiem opowiadającym o tym, jak okrążał Gwadelupę oraz co będzie robił dalej można posłuchać tutaj:

GUTEK z Gwadelupy_11.02.2013_media

 

 

ENERGA opuściła wczoraj Gwadelupę i płynie w kierunku British Virgin Islands, czyli Wysp Dziewiczych – najpierw na Tortolę. Pozycję jachtu można śledzić tu: http://fms.ws/B7AFB/16.11557N/61.50342W lub tu: http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&geocode=&q=16.11557,-61.50342&ll=16.11557,-61.50342&ie=UTF8&z=12&om=1