Nowa elektronika na jachcie ENERGA

Nowa elektronika na jachcie ENERGA

Parker Poland nowym partnerem zespołu regatowego ENERGA Sailing i Zbigniewa Gutkowskiego.

Do grona partnerów regatowego zespołu ENERGA Sailing oraz Zbigniewa Gutkowskiego dołączyła firma Parker Poland, wyłączny przedstawiciel lidera zaawansowanych systemów elektroniki dla oceanicznych jachtów regatowych, Brookes & Gatehouse (B&G).

Dzisiaj, 5 kwietnia, komplet urządzeń został wysłany z Anglii do USA, a na początku przyszłego tygodnia będzie dostarczony na stacjonujący w Fort Lauderdale jacht ENERGA. Montaż rozpocznie się 10 kwietnia i zajmie kilka dni, następnie będą prowadzone testy. Ostatecznym sprawdzianem będzie rejs ENERGI z Fort Lauderdale do Nowego Jorku (ok. 1000 Mm.)

Tam Zbigniew Gutkowski rozpocznie przygotowania do próby pobicia rekordu Nowy Jork – Przylądek Lizard, na klasycznej trasie z USA do Wielkiej Brytanii. Kluczowe znaczenie dla sukcesu w przypadku każdej próby bicia rekordu ma optymalny układ atmosferyczny, dokładna data startu jeszcze nie jest określona.

Zbigniew Gutkowski tak komentuje nawiązanie współpracy z nowym partnerem: „Bardzo się cieszę, że udało nam się sfinalizować umowę. Jak wiadomo, elektronika stanowiła mój główny kłopot w trakcie regat Vendée Globe. Od zakończenia udziału w wyścigu prowadziliśmy negocjacje, które niedawno zakończyły się pomyślnie. Wymiana systemu elektroniki jachtowej jest w tej chwili moim priorytetem przed podjęciem nowych wyzwań, a sprawny i sprawdzony autopilot to podstawowy warunek w samotnej żegludze na jachcie klasy Open 60. Mam ogromną nadzieję, że nowy osprzęt pomoże mi pobić solowy rekord północnego Atlantyku.”

System instalacji elektronicznej obejmuje urządzenia na rufie, a także na topie masztu …./ Fot. R.Hajduk / Shuttersail.com

 

Sprzęt, w jaki dzięki wsparciu Philipa Scotta, prezesa Parker Poland, zostanie wyposażony jacht ENERGA, to najnowszej generacji elektronika serii H3000. Kompletny system regatowy B&G obejmuje procesor centralny, czujniki, wyświetlacze, autopilot, kompasy, sondę, okablowanie oraz pilot zdalnego sterowania.

„Jako Prezes Parker Poland oraz Vice Prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego „Polskie Jachty” słyszałem wiele o Gutku i wiem, że wszyscy żeglarze w Polsce wiążą z Gutkiem duże nadzieje” – mówi Philip Scott. „Miałem osobiście okazję spotkać się z Gutkiem na Gwadelupie i oglądać jacht. Wierzę w niego i stąd pomysł współpracy” – dodaje.

Montażem zajmą się wykwalifikowani technicy z Polski oraz Wielkiej Brytanii. Jednym z nich jest kobieta – Rachel Howe, która odpowiadała m.in. za instalację i działanie wszystkich systemów elektronicznych na pokładzie jachtu Hugo Boss Alexa Thomsona w regatach Vendée Globe. Rachel jest jedną z czterech zaledwie osób na świecie rekomendowanych przez B&G jako najwyższej klasy specjaliści elektroniki jachtowej.

… oraz wewnątrz jachtu. / Fot. R.Hajduk / Shuttersail.com