ENERGA już w Nowym Jorku

ENERGA już w Nowym Jorku

Zbigniew Gutkowski na jachcie ENERGA w poniedziałek po południu polskiego czasu zacumował w Nowym Jorku. Dosłownie rufa w rufę z ENERGĄ stoi wielki trimaran IDEC Francisa Joyona, przygotowywany obecnie do próby bicia rekordu Północnego Atlantyku.

Jacht ENERGA IMOCA 60 – oraz trimaran IDEC – w Gateway Marina 3260 Flatbush Ave, Brooklyn, NY / fot. Z. Gutkowski

„Z całości rejsu na trasie Miami – Nowy Jork jestem bardzo zadowolony. Po drodze mieliśmy do czynienia z wszystkimi możliwymi warunkami atmosferycznymi, łącznie z ogromną burzą – była naprawdę groźna. Jedyne, do czego mogę ją porównać, to burza po starcie z Charleston w trakcie regat Velux 5 Oceans, gdzie przed dwie doby pioruny dosłownie biły wszędzie dookoła. Tylko wtedy miałem dodatkowo 50 węzłów wiatru i byłem sam, a teraz było „zaledwie” 30 i załoga na pokładzie. Dosłownie pięć tysięcy piorunów waliło wszędzie, z tyłu, z przodu … nie do opisania. Można było tylko się modlić, żeby nic w nas nie trafiło. Wszystko przebiegało zgodnie z planem, jeżeli chodzi o sprzęt, sprawdziliśmy co się dało. Oprócz załogi stałej, czyli mnie i Maćka Świstaka Marczewskiego, na pokładzie było jeszcze czterech załogantów. Wszyscy dobrze znieśli podróż, to doświadczeni żeglarze.

Z mariny na Florydzie zabrały sie z nami moskity i cięły strasznie przez pierwszy dzień. A wczoraj, praktycznie zaraz po dopłynięciu wpadłem nogą w dziurę na pomoście. Wniosek nasuwa się tylko jeden – na morzu jest dużo bezpieczniej niż na lądzie.

Trimaran IDEC oraz jacht ENERGA IMOCA 60 w Gateway Marina 3260 Flatbush Ave, Brooklyn, NY / fot. Z. Gutkowski

Nie chciałbym wypowiadać się jeszcze dokładnie co do terminu startu na trasie Nowy Jork – Przylądek Lizard. Przed nami trochę pracy – musimy opróżnić jacht, aby był jak najlżejszy oraz rozpocząć dokładne, regularne analizy prognoz pogody. Na pewno w trakcie kilku najbliższych dni będę mógł powiedzieć więcej. Pozdrawiam wszystkich z Nowego Jorku, stoimy w Gateway Marina – tam ma siedzibę Polski Klub Żeglarski w Nowym Jorku (Polish Sailing Club of New York, Gateway Marina 3260 Flatbush Ave, Brooklyn, NY).

Gutek”

Gateway Marina 3260 Flatbush Ave, Brooklyn, NY / fot. Z. Gutkowski

 

Niektóre zdjęcia z trasy Miami-Nowy Jork można obejrzeć tu: [nggallery id=93].

A zdjęcia z Gateway Marina, gdzie obecnie znajduje się ENERGA, są tu: [nggallery id=91].

Natomiast nagranie z trasy jest tu: