Już prawie, ale nie tym razem

Już prawie, ale nie tym razem

Zbigniew Gutkowski, planujący pobicie żeglarskiego rekordu Północnego Atlantyku w żegludze solo, czeka w Nowym Jorku na korzystną pogodę do startu.

W piątek pojawiło się bardzo obiecujące okno pogodowe, dające nadzieję na start w nocy z poniedziałku na wtorek (10/11.06.) ale niestety, do niedzieli, a właściwie do poniedziałku rano, prognoza się zmieniła… Korzystny wiatr będzie trwał za krótko, aby Gutek zdążył w rekordowym tempie przepłynąć z Ameryki do Europy. „Start teraz grozi „zaparkowaniem” pod Europą i nie pobiciem rekordu. Czekam dalej” – napisał Gutek dziś rano w wiadomości SMS.

Według wyliczeń samego Gutka oraz współpracującej z nim ekipy NavSim – start dziś nocy oznaczałby około 20 godzin spóźnienia w stosunku do czasu Alexa Thomsona (Hugo Boss) będącego aktualnym rekordzistą (8 dni 21h 8 min czyli 213 h 8 min).

“Przy układzie barycznym, przewidywanym na najbliższy tydzień, stałe wiatry o sile od 22 do 34w będą występować wzdłuż tzw. trasy południowej. Długość tej trasy to ok. 3300 Nm, a sama trasa nie prowadzi po najkrótszej możliwej drodze (to tzw. trasa nieortodromiczna)” – informuje Jacek Pietraszkiewicz z NavSim. „Zakładając minimalną średnią prędkość jachtu potrzebną do rekordu – przy tej trasie na poziomie 15,4 w – należy utrzymać dobowe przebiegi na poziomie 371Mm, co jest możliwe przy kursie baksztagowym. Spora jednak część trasy będzie przebiegała w fordewindzie, co zmusza do zwrotów i dodatkowo wydłuża trasę o 5-10%” – dodaje.

“Według symulacji, po 120h rejsu jacht ENERGA wyszedłby ze strefy silnego wiatru niżowego i dostał się pod obszar słabnącego wiatru z północy. Od 120 godziny ENERGA byłaby więc w strefie bajdewindowych wiatrów 17-20w z niekorzystnym dryfem. W tym samym czasie silny niż (986hPa) z centrum nad południowym cyplem Grenlandii oraz tworzący się niż z centrum nad Madrytem, mogą utworzyć korytarz wiatru przeciwnego z NNE uniemożliwiając szybką żeglugę do mety.”

Symulacje przeprowadzone przez Gutka potwierdzają tę analizę. Jedyne co pozostaje to nadal czekać na wiatr. Dobry wiatr.

Rys. Stan pogody na 17 czerwca 2013 godz 0600 UTC. Czerwonymi kropkami zaznaczono prawdopodobne pozycje po kolejnych 24 godzinach od startu. / NavSim