Start potwierdzony!

Start potwierdzony!

Gutek w rozmowie telefonicznej dziś (środa, 26 czerwca) wieczorem polskiego czasu potwierdził gotowość startową jachtu ENERGA. Jutro o godzinie 12.00 czasu lokalnego wypłynie z mariny Liberty Landing w Nowym Jorku na linię startu próby bicia rekordu północnego Atlantyku znajdującą się przy latarni morskiej Ambrose Light…

„Jutro wypływam. Na mapach pogody widać mgłę sięgającą właściwie do połowy drogi. Jest tak gęsta, że chwilami widoczność jest bardzo ograniczona, miejscami do 10 metrów. Ale wiatr jest dobry, więc nie ma na co czekać” – mówi Gutek.

„Pierwsza część drogi biegnie wzdłuż brzegów Ameryki Północnej i Kanady. Będę płynął dość blisko, w odległości 30-40 mil, ale ze względu na mgłę nie będę widział lądu. Mam nadzieję, że nie spotkam wielorybów – z informacji jakie mam wynika, że w tym roku w pobliżu Nowej Fundlandii jest wyjątkowo dużo humbaków. Widać też jakąś górę lodową, że o statkach i rybakach nie wspomnę” – tak opisuje trasę, która uważana jest za jedną z trudniejszych w żeglarstwie wyczynowym.

Na mapie widać mgłę – główną przeszkodę na trasie. Rys. http://passageweather.com/

„Jestem przygotowany od strony technicznej, a czy mentalnie, to się okaże na wodzie. Bardzo długo czekałem w Nowym Jorku na możliwość startu, cieszę się, że wreszcie będę mógł wypłynąć. Jak zawsze, będę potrzebował szczęścia, któremu postaram się pomagać” – dodaje.

Mgła na północnym Atlantyku to efekt działania ciepłego prądu, Golfsztromu, napotykającego zimne wody w okolicach Nowej Szkocji, Zatoki św. Wawrzyńca i Nowej Fundlandii. Dlatego te rejony zawsze cieszyły się złą sławą wśród żeglarzy, chociaż rybacy, ryzykując życiem, regularnie wypływali na te nieprzyjazne wody, bo właśnie tam znajdowały się najlepsze łowiska.

Zbigniew Gutkowski chce pobić rekord żeglugi solo – określany mianem rekordu północnego Atlantyku – na jednokadłubowym jachcie klasy IMOCA Open 60 ENERGA na trasie z Nowego Jorku do Przylądka Lizard. Aktualny rekord z 2012 roku należy obecnie do Brytyjczyka Alex Thomsona (Hugo Boss) i wynosi 8 dni 21 godzin 8 minut.

 

Tak trasa wygląda w linii prostej … / rys. Google Maps

Więcej informacji o rekordzie można przeczytać tu: http://energasailing.pl/rekord-polnocnego-atlantyku/