Atlantyckie rodeo we mgle

Atlantyckie rodeo we mgle

„Jest rodeo” – pisał w nocy Gutek. „Silne szkwały przychodzące w ciągu minuty, duże i nagłe zmiany kierunku wiatru, kuter na kursie” …

“Zimno, duża mgła i nie widać dalej niż na 20 metrów” – dodał w rozmowie telefonicznej. „W nocy światła nawigacyjne widać zaledwie na kilka metrów. Na szczęście jasno robi się już o godzinie 0700 UTC, chociaż mgła dalej wszechobecna. Jeżeli chodzi o lokalną faunę i florę, to na pokładzie jest pełno krylu oraz czegoś, co przypomina węże. Na wszelki wypadek nie ruszam. Na przenikliwe zimno najlepsza gorąca czekolada. Aha, nie życzę nikomu mglistego Atlantyku, to dość dołująca okolica”.

 

Za rufą i przed dziobem Energi – mgła, która skończy się, gdy woda w oceanie zrobi się cieplejsza. Obecnie wynosi 7.9°C. / Fot. Z. Gutkowski

Prognoza dla Gutka na najbliższe 12 godzin przewiduje wiatr stały z kierunku SWbW o prędkości 23-26 węzłów ze szkwałami od 32 do 37. Monitorujący pozycję jachtu Jacek Pietraszkiewicz z firmy NavSim tak charakteryzuje najbliższe godziny:

 „W ciągu najbliższej doby żegluga ENERGI odbywać się będzie pomiędzy dwoma układami ciśnień. Niżem (997), na północny wschód od jachtu i Wyżem Azorskim. Taki układ wzajemnie wspierających się ciśnień sprawi, że Gutek będzie płynął w korzystnych warunkach wiatrowych. Bardzo trudne warunki widoczności. Widzialność pozioma poniżej 50 m. Fale wiatrowe od 3 do 3.5 metra. Ciśnienie będzie powoli spadać. W nocy z poniedziałku na wtorek Gutek „przesiądzie się” z odchodzącego na wschód obecnego niżu na kolejny, który rozbudowuje się obecnie nad Nową Fundlandią.”

O godzinie 0700 UTC (0900 czasu polskiego) Gutek na pokładzie jachtu ENERGA znajdował się na pozycji 48°39′N 44°40′W. / Rys. Krajowy Instytut Meteorologii

Wczoraj około godziny 1900UTC jacht wykonał zwrot przez rufę z uwagi na korzystniejszy wiatr 30-40 mil na północ od aktualnej pozycji. Manewr został wykorzystany przez do nabrania wysokości, po czym ENERGA wróciła na swój kurs ortodromiczny.

Przez minione 3 doby jacht pokonał 1239 Mm, średnia prędkość trasy wynosi obecnie 17.2 węzła. W ostatniej dobie było to odpowiednio 388 Mm i średnia 16.16 węzła.

O godzinie 0700 UTC (0900 czasu polskiego) – Zbyszek Gutkowski na pokładzie jachtu ENERGA znajdował się na pozycji 48°39′N 44°40′W. Prędkość 19,5 węzła, kurs 78°. Pokonany dystans to 1363 Mm, do mety pozostało 1530 Mm.

***

Prognoza dla kibicujących Zbigniewowi Gutkowskiemu przygotowana została przez Krajowy Instytut Meteorologii zajmujący się m.in. opracowywaniem profesjonalnej prognozy pogody dla żeglarzy www.instytutmeteo.pl.