Gutek w regatach Transat Jacques Vabre !

Transatlantyckie regaty dwuosobowych załóg – Transat Jacques Vabre – ruszają w niedzielę, 3 listopada 2013 roku o godzinie 1302 z francuskiego Hawru do brazylijskiego Itajai. Zbigniew Gutek Gutkowski i Maciej Świstak Marczewski będą pierwszą w historii tych regat polską załogą. Popłyną na tym samym jachcie na którym Gutek startował w zeszłorocznych regatach Vendée Globe, a w tym roku mierzył się z rekordem Atlantyku.

Mapa trasy dwudziestych regat TJV: z hawru do Itajai. / rys. Transat Jacques Vabre

Transat Jacques Vabre to prestiżowa impreza w światowym kalendarzu regatowym. Tegoroczna edycja będzie już dwudziestą z kolei, jubileuszową. Regaty rozgrywane są co dwa lata, a na linii startu za każdym razem znajduje się czołówka oceanicznych żeglarzy regatowych. Udział do dnia dzisiejszego potwierdziło 10 dwuosobowych załóg na jachtach klasy IMOCA Open 60 – będzie można obserwować rywalizację najlepszych żeglarzy znanych z Vendée Globe. Oprócz „sześćdziesiątek” w kategorii jachtów jednokadłubowych popłyną również jednostki Open 40 (25 załóg). Wielokadłubowce będą reprezentowane przez wielkie trimarany MOD 70 (3 załogi) oraz Multi 50 (5 załóg)

 

fot. R. Hajduk / Shuttersail.com

Gutek tak wypowiada się na temat planowanego startu w regatach TJV: „Ten start chciałbym potraktować treningowo, bez szczególnej presji na wynik. Plan jest taki, żeby wystartować i skończyć, co samo w sobie będzie dla mnie dużą satysfakcją. Jacht nie będzie podlegał żadnym większym przeróbkom, będziemy korzystać z tego co mamy i postaramy się użyć wszystkiego najlepiej, jak potrafimy.”

Na temat swojego współzałoganta, dotychczasowego kapitana technicznego jachtu, mówi tak: „Po raz pierwszy popłynę ze Świstakiem w trybie regatowym, chociaż przepłynęliśmy razem już tysiące mil w prawie każdych warunkach. Zdecydowałem się płynąć z nim, ponieważ po pierwsze znam go bardzo dobrze i dogadujemy się na pokładzie, a po drugie zależało mi, aby załoga była w stu procentach polska. Był pomysł, aby startować z Włochem Alessandro di Benedetto lub z Bradem Van Liew. Nie chciałem jednak tymczasowego załoganta, tylko kogoś, z kim będę mógł żeglować również w kolejnych sezonach. Moim kolejnym celem są dwuosobowe regaty Barcelona World Race startujące w przyszłym roku, więc powoli muszę zacząć porządkować swoje plany w tym kierunku.”

Fot. R. Hajduk / Shuttersail.com

Maciek Marczewski tak komentuje plany startowe: „Czuję się wyróżniony, bo Gutek mógł wybierać załoganta wśród wielu innych żeglarzy. Mam nadzieję, że sprostam jego oczekiwaniom, dla mnie jest to początek realizacji kolejnego etapu moich żeglarskich planów i marzeń”.

Oficjalna strona regat Transat Jacques Vabre znajduje się tu: http://www.transat-jacques-vabre.com/fr i jeszcze nie ma tam informacji na temat startu Gutka i Świstaka, ale organizatorzy dziś potwierdzili ich udział na profilu facebookowym regat:

 „10 jachtów IMOCA na starcie. Zbigniew Gutek Gutkowski i Maciej Marczewski dziś potwierdzili swój udział w regatach Transat Jacques Vabre na pokładzie jachtu, którego nazwa zostanie potwierdzona wkrótce. Witamy serdecznie ten stuprocentowo polski duet!”