Dzień powrotów

Dziś o godzinie 0503 czasu polskiego do mety w Itajai dopłynął trzeci trimaran Multi50. Kolejny – i ostatni jacht tej klasy spodziewany jest około godziny 1100. Po południu spodziewane są też 3 jachty klasy IMOCA – Bureau Vallée, Votre Nom autour du monde i polska ENERGA…ShutterSail.com - Robert Hajduk || Transat Jacques Vabre 2013 ||

Czas trasy trzeciego trimarana Multi50 (Rennes Métropole/Saint-Malo Agglomération, załoga: Gilles Lamiré et Andrea Mura) to 19 dni 16 godzin 03 minuty 46 sekund. Przebyta trasa: 6232Mm, średnia prędkość 13,2 węzła. Pierwsze dwa jachty Multi50 (FenêtréA Cardinal i Actual).dopłynęły w minion czwartek. Do linii mety zbliża się ostatni, Vers un monde sans sida (Erik Nigon/Samy Villeneuve).

Pierwsza grupa jachtów IMOCA jest już w porcie – w niedzielę dopłynęły PRB (Vincent Riou/Jean Le Cam), Safran (Marc Guillemot/Pascal Bidégorry) i Maître CoQ (Jérémie Beyou/Christopher Pratt), w poniedziałek Cheminées Poujoulat (Bernard Stamm/Philippe Legros). Wygląda na to, że druga połowa stawki IMOCA również ukończy wyścig z niewielkimi różnicami czasowymi.

Bureau Vallée (Louis Burton/Guillaume La Brec) spodziewany jest około godziny 1330 (czasu polskiego), po nim Votre Nom Autour du Monde (Bertrand de Broc et Arnaud Boissières) około 1600. (VNAM będzie miał odliczone 2 godziny od czasu trasy w ramach wyrównania za zmianę kursu po wywrotce Multi50 Arkema – Bertrand i Arnaud byli gotowi udzielić wszelkiej pomocy, ale nie było to konieczne.)

Polska załoga na pokładzie ENERGI (Zbignew Gutkowski /Maciej Marczewski) według ostatniego zestawienia (0630 UTC) znajdowała się 70 mil za VNAM. Czekamy na dalsze informacje oraz na Gutka i Maćka na MECIE !!!

0630_27112013