Jacht ENERGA na mecie !

We środę, 27 listopada o godzinie 23.47 jacht ENERGA prowadzony przez Zbigniewa Gutkowskiego i Macieja Marczewskiego szczęśliwie minął linię mety regat Transat Jacques Vabre jako siódma jednostka w klasie IMOCA. Polska załoga ukończyła wyścig po 20 dniach, 10 godzinach, 47 minutach i 17 sekundach od startu z francuskiego portu Le Hawre. Był to historyczny, pierwszy występ Polaków w prestiżowych regatach załóg dwuosobowych przez Atlantyk a jednocześnie kwalifikacja do przyszłorocznych regat Barcelona World Race. Całość trasy jaką pokonał jacht to 6003 Mm, przepłynięte ze średnią prędkością 12,23 węzła.

ShutterSail.com - Robert Hajduk || Transat Jacques Vabre 2013 ||

Radości z końcowego wyniku nie kryje Zbigniew Gutkowski. – Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się dotrzeć do mety w tak dobrym stylu. Mieliśmy okazję rywalizować z najlepszymi załogami świata, a przy okazji „sprawdzić” jacht ENERGA przed Barcelona World Race – powiedział na mecie Zbigniew Gutkowski.

Tego samego dnia, wcześniej, do mety dopłynęli rywale, których pomimo wysiłków nie udało się wyprzedzić – Bureau Vallée (Louis Burton/Guillaume La Brec – czas 20d 2h 18m 45s) oraz Votre Nom Autour du Monde (Bertrand de Broc i Arnaud Boissières – 20d 2g 34m 5s).

Na trasie pozostają dwie załogi IMOCA – Initiatives Coeur (Tanguy DeLamotte / Francois Damiens) i Team Plastique (Alessandro Di Benedetto / Alberto Monaco), spodziewane w Itajai jutro rano.

Z oficjalną fetą i ceremonią zakończenia 11. regat Transat Jacques Vabre organizatorzy czekają jeszcze na najlepszych w klasyfikacji Class 40, którzy spodziewani są w Brazylii w sobotę.