GUTEK nominowany do KOLOSÓW 2013

GUTEK nominowany do KOLOSÓW 2013

Zbigniew Gutkowski został nominowany w kategorii „żeglarstwo” przez kapitułę 15. edycji Kolosów 2013. Najlepszy polski żeglarz oceaniczny został wyróżniony za pobicie rekordu północnego Atlantyku w lipcu 2013 roku. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 9 marca w ramach XVI Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni.

Każdego roku to wydarzenie przyciąga tłumy pasjonatów najbardziej ekstremalnych i egzotycznych podróży. Przez kilka dni, publiczność dokona przeglądu najważniejszych wypraw i przedsięwzięć eksploracyjnych ostatnich 12 miesięcy. Wśród tegorocznych prelegentów, którzy przybliżą kulisy swoich dokonań, znajdzie się również Zbigniew Gutkowski.

Fot. Sebastian Lutek

To dla mnie bardzo miłe wyróżnienie. Spośród wielu wyczynów dokonanych przez polskich podróżników w ubiegłym roku, dostrzeżono również moje osiągnięcie na wodach nieobliczalnego Oceanu Atlantyckiego. Sama nominacja to wprawdzie jeszcze nie to samo co nagroda, ale cieszę się, że doceniono trudność i ekstremalność dyscypliny, jaką jest żeglarstwo oceaniczne – powiedział Zbigniew Gutkowski.

Popularny „Gutek” na przełomie czerwca i lipca 2013 roku wyruszył z Nowego Jorku, aby pobić należący do Brytyjczyka Aleksa Thomsona rekord na trasie mierzonej między punktami: Ambrose Light – Lizard Point. Czas uzyskany przez Polaka (8 dni, 18 godzin,
50 minut – przyp. red.) był lepszy od wyniku Thomsona o 1 godzinę i 18 minut.