Zbigniew Gutkowski wyróżniony podczas gali Rejs Roku 2013

Zbigniew Gutkowski wyróżniony podczas gali Rejs Roku 2013

Zbigniew Gutkowski otrzymał honorowe wyróżnienie podczas gali „Rejs Roku – Srebrny Sekstant” za atlantyckie rekordy oraz start w regatach Transat Jacques Vabre na jachcie ENERGA. „Rejs Roku”, wraz ze „Srebrnym Sekstantem”, to najbardziej prestiżowe polskie nagrody żeglarskie przyznawane corocznie od 44 lat.

Wyróżnienie

Gala „Rejs Roku – Srebrny Sekstant” odbyła się w piątek (7 marca) w Dworze Artusa w Gdańsku. „Srebrnym Sekstantem” uhonorowano kpt. Ryszarda Wojnowskiego za pionierskie, pierwsze w historii polskiej bandery sportowej pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego.

Honorowe wyróżnienie trafiło do Zbigniewa Gutkowskiego, który jest aktualnie jedynym polskim reprezentantem w światowej elicie regatowego żeglarstwa.

– Nie będę ukrywał, że był to dla mnie bardzo udany rok. Dziękuję jury za przyznanie wyróżnienia. Jednocześnie, chciałbym także podziękować całemu teamowi, który wspierał mnie zarówno podczas bicia rekordu Północnego Atlantyku, jak i podczas regat Transat Jacques Vabre. W tym drugim przypadku, szczególne słowa uznania należą się mojemu partnerowi Maćkowi Marczewskiemu. Zanotował bardzo obiecujący debiut w międzynarodowej elicie, a z roli co-skippera wywiązał się znakomicie. Mam nadzieję, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – stwierdził Zbigniew Gutkowski.

Popularny „Gutek”, na przełomie czerwca i lipca 2013 roku, wyruszył z Nowego Jorku, aby pobić należący do Brytyjczyka Aleksa Thomsona rekord Północnego Atlantyku, na trasie mierzonej pomiędzy punktami: Ambrose Light – Lizard Point. Wprawdzie, na trasie wyprzedził go Francuz Marc Guillemot, stając się posiadaczem nowego, poprawionego rekordu, ale czas uzyskany przez Polaka (8 dni, 18 godzin, 50 minut – przyp. red.) był lepszy od rezultatu Thomsona o 1 godzinę i 18 minut.

Zbigniew Gutkowski, wraz z Maciejem Marczewskim, w listopadzie 2013 roku, wziął udział w najbardziej prestiżowych regatach transatlantyckich Transat Jacques Vabre. Historyczny, pierwszy start polskiej załogi ENERGA Sailing zakończył się dużym sukcesem. Trójmiejski duet finiszował na 7. pozycji i wywalczył kwalifikację na najbardziej elitarne regaty typu double-handed Barcelona World Race, które rozpoczną się 31 grudnia 2014 roku.