Gutek najlepszy w Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna

Gutek najlepszy w Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna

Zbigniew Gutkowski wraz ze zwycięzcami konkursu „Wystartuj w załodze Gutka” oraz portalu Trójmiasto.pl wygrali wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna rozgrywany w ramach Baltic Sail Gdańsk. Była to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć najnowocześniejszą jednostkę regatową na Bałtyku, jacht Energa, na Motławie w samym centrum Gdańska.

 W trakcie zlotu Gutkowski dostąpił zaszczytu otrzymania klucza do bram Miasta Gdanska z rąk Prezydenta, który tym samym oddał gród nad Motławą w ręce żeglarzy. Fakt ten został bardzo dobrze wykorzystany i przez 4 dni festiwal morski na Targu Rybnym tętnił życiem zapewniając zabawę i rozrywkę kulturalną gdańszczanom i turystom.

Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna od 2010 roku odbywa się podczas Baltic Sail Gdańsk. Jego pomysłodawcą jest Mateusz Kusznierewicz, którego celem było połączenie zlotu z regatami Nord Cup. To wyścig, w którym mierzą się ze sobą jachty morskie, regatowe, katamarany, windsurferzy i kitesurferzy, zawodowe załogi startujące w regatach w Górkach Zachodnich i amatorzy posiadający turystyczne jachty.

Zbigniew Gutkowski wystartował 5 lipca z dość nietypową załogą. Oprócz Macieja Marczewskiego – na stale będącym co-skkipperem na jachcie ENERGA, w wyścigu udział wzięli zwycięzcy konkursu „Wystartuj w załodze Gutka”, a także portalu Trójmiasto.pl. Była to wyjątkowa promocja żeglarstwa jako sportu i zarazem rekreacji, a ponadto wsparcie programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing. Wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie ENERGII otrzymały swoje zadania do wykonania, dzięki czemu każdy przekonał się jak ciężką pracę musi wykonywać Gutek podczas samotnych rejsów oceanicznych. – Pomagaliśmy załodze jak potrafiliśmy najlepiej. Sam wciągałem grotę bez rękawiczek. Nawet nie zorientowałem się, że mam odciski. Największe wrażenie robi prędkość, z jaką płynie jacht. W momencie, gdy rozwinęliśmy żagle, dostaliśmy ogromnego przyspieszenia. Nie możemy doczekać się kolejnej okazji, aby popływać na ENERDZE – powiedział jeden ze zwycięzców konkursu.

Start w Bursztynowym Pucharze Neptuna był dla Zbigniewa Gutkowskiego kolejnym krokiem w przygotowaniach u do najważniejszych regat  sezonu Barcelona World Race. – Trasa rejsu była dobrze opisana, płynęło nam się wszystkim komfortowo. Każdy członek załogi otrzymał swoje zadanie, dlatego z pewnością nikt nie nudził się w czasie wyścigu. Wspólny wysiłek został nagrodzony zwycięstwem w rejsie. To naprawdę dużo znaczyło dla osób, które po raz pierwszy płynęły ze mną na ENERDZE. Wszyscy po zejściu na ląd żałowali, że wyścig już się zakończył – podkreślił Zbigniew Gutkowski.

Triumfator otrzymał wyjątkową nagrodę – puchar przechodni przedstawiający Neptuna trzymającego 2kg konchę z bursztynu, na której wygrawerowano widok na gdańskie Główne Miasto. Na jego podstawie zostały wygrawerowane nazwiska zwycięzców wyścigu. Do tej pory zawody o Bursztynowy Puchar Neptuna wygrywali: Marek Kowalski (2013 i 2012), Sergey Pavlenko (2011) i Przemysław Zagórski (2010).

Rozdanie-009 Rozdanie-010 Rozdanie-011 Rozdanie-012 Bursztynowy Puchar Neptuna Bursztynowy Puchar Neptuna Bursztynowy Puchar Neptuna Bursztynowy Puchar Neptuna