Zbigniew Gutkowski powalczy o zwycięstwo w Baltic Polonez Cup

Zbigniew Gutkowski powalczy o zwycięstwo w Baltic Polonez Cup

12 sierpnia w Szczecinie startują prestiżowe regaty Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race. Jednym z faworytów w kategorii załóg dwuosobowych jest najlepszy polski żeglarz oceaniczny, Zbigniew Gutkowski, który wraz z swoim przyjacielem Maciejem Marczewskim liczą na udany występ i drugie z rzędu zwycięstwo podczas tej imprezy.

Początek regat sięga 1973 roku, gdy dwóch szczecińskich kapitanów Jerzy Siudy i Kazimierz Jaworski zorganizowali prywatny wyścig  Zatoka Pomorska – Christianso – Zatoka Pomorska, aby uczcić rejs dookoła świata kpt. Krzysztofa Baranowskiego na jachcie Polonez. Jak co roku Baltic Polonez Cup przyciąga wielu żeglarzy spragnionych przygód na Morzu Bałtyckim. W tegorocznej edycji wystąpi ponad 100 osób na 85 jachtach. Swój udział w imprezie potwierdzili m.in.: Krzysztof Baranowski, Szymon Kuczyński czy Andrzej Sokołowski.

Trasa tego historycznego rejsu liczy około 200 mil morskich i ma następujący przebieg: Świnoujście – Christianso – Świnoujście w formule non-stop. Dla Zbigniewa Gutkowskiego, który został ambasadorem Baltic Polonez Cup będzie to kolejny występ w tych regatach. W minionym roku „Gutek” nie dał najmniejszych szans swoim rywalom i bardzo pewnie wygrał w kategorii Open I Single z czasem 14 godzin i 43 minuty. Warto dodać, że był szybszy na trasie od drugiej Joanny Pajkowskiej na jachcie CABRIO 2 o niemal 12 godzin.

Dla mnie liczy się tylko zwycięstwo. Cieszę się, że popłynę po raz kolejny w Polonez Cup, który traktuję bardzo poważnie. Tym razem wystartuję razem z Maciejem Marczewskim. Liczymy, że uda nam się pokonać całą trasę w jeszcze szybszym tempie niż rok temu. Najbliższe regaty są jednym z elementów naszego cyklu przygotowań do wyścigu Barcelona World Race, który startuje w grudniu – podkreślił Zbigniew Gutkowski.

W ostatnim czasie najlepszy polski żeglarz oceaniczny bardzo sumiennie przygotowywał się do Baltic Polonez Cup. Zbigniew Gutkowski, a także Maciej Marczewski, którzy na co dzień pływają jednokadłubowcem Energa dokonali kilku poprawek na swojej jednostce. Niedawny wspólny rejs z Alexem Thomsonem (Hugo Boss) był doskonałą okazją do tego, by sprawdzić jak Energa spisuje się na tle konkurencyjnego jachtu klasy IMOCA 60.

12205_345414032275557_4595770477314958017_n