Kanu – coś o tym

Kanu – pomysł na rodzinny urlop.

Jednym z najlepszych rozwiązań dla spływów rodzinnych jest kanu. Wytrzymała, rodzinna z dużym kokpitem kanu zwana jest też potocznie kanadyjką. Potrafi zmieścić od jednej do trzech osób, a niektóre modele są przeznaczone dla większej ilości. Kanu cechuje duża ładowność, wygodny i pojemny kokpit, co sprawi, że rodzinne wakacje będą nie tylko ciekawe, ale i wygodne. Kanu są łatwe i wygodne w prowadzeniu, chociaż rozmiarowo są większe na przykład od kajaków, jednak są często bardziej stabilne i bezpieczne dla wycieczek z dziećmi. Dzieci i dorośli uwielbiają kanu, ponieważ jest to sposób na wspólne spędzenie czasu, rekreacje, zwiedzanie oraz możliwość poznania nowych ciekawych ludzi. Podróżując tym sposobem można nocować zarówno w hotelach jak i w namiotach, co może być dodatkową atrakcją dla dzieciaków, którzy po takiej wycieczce będą mieli wiele do opowiedzenia swoim kolegom ze szkoły. Osoby starsze również mogą wziąć udział w wycieczce kanu, ponieważ nie wymaga to dodatkowego przygotowania fizycznego i nie jest to zbyt wyczerpujące. W ten sposób każde pokolenie rodziny może wziąć udział w takiej wycieczce, tworząc inspirujące wspólne wspomnienia.

Kanu – rejs po Wiśle.

Jeżeli jesteś fanem aktywnego wypoczynku, nie lubisz leżeć na plaży, spływ kanu będzie najlepszym rozwiązaniem, twierdzą miłośnicy pływania na kajakach, kanu oraz wszystkiego co jest z tym związane. Jedna z najciekwaszych wycieczek kajakami oraz kanu w Polsce, to rejs po Wiśle. Jeśli lubisz spędzać czas wolny na łonie natury, lubisz przygody, to będzie to najlepsze rozwiązanie. Często mówi się, że Wisła jest stosunkowo trudną rzeką, ale rejsy po Wiśle na kanu wybierają się nawet dzieci i młodzież, oraz osoby starsze nawet po 80 roku życia, co świadczy o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych a trasa wcale nie jest taka trudna. Płynąc po Wiśle, można zobaczyć przepiękne krajobrazy Małopolskiego Przełomu Wisły oraz Kazimierza Dolnego. Można zrobić przystanek, rozpalić ognisko i zjeść dobry obiad. Dalej szlak prowadzi w stronę Puław, gdzie nadal można podziwiać piękne krajobrazy, dolinę. Wiele organizacji robi grupowe spływy po Wiśle i innym polskim rzekom, podczas takiej wycieczki można poznać wiele nowych, ciekawych ludzi, zwiedzić Polskę i inne kraje. Na spływ po Wiśle można wybrać się całą rodziną lub w pojedynkę, na pewno znajdziesz nowych przyjaciół. Najlepiej wybierać letnie miesiące, kiedy pogoda dopisuje, rzadziej pada deszcz lub wieje silny wiatr, które mogą być przeszkodą.

Kanu – ceny.

Jeżeli lubisz aktywny wypoczynek i już nie raz próbowałeś spływy kanu i zdecydowałeś się na zakup, na stronie [L] znajdziejsz ciekawa ofertę i rabaty. Kanu zwana też potocznie kanadyjką jest wytrzymałą i wygodną łodzią z dużym pojemnym kokpitem, popularność spływów kanu w Polsce rośnie z każdym rokiem, a koszt takiej wycieczki nie jest wysoki, zwaszcza jeżeli masz swój sprzęt. Poniżej są podane przykładowe ceny kilku modeli kanu.

Model kanu

Cena

Kanu Kawartha „kanadyjska kanadyjka

3 499,00 zł

KANU AUGH 460

3 200,00 zł

Kanu „Lochneska”

2 500,00 zł

Można zakupić również kanu lub kajak dmuchany, który jest znacznie tańszy i ceny zaczynają się już od 500 zł, ale jest znacznie mniej bezpieczny i stabilny. Jeżeli wybierasz się na wycieczkę z dziećmi lub jesteś nowicjuszem, warto zainwestować w dobry sprzęt, który posłuży ci wiele lat. Kolejna opcja zakupu – kanu używany, który możemy kupić na allegro lub z wypożyczalni, która często wyprzedaje stary sprzęt, który jest jeszcze całkiem sprawny. Jeżeli nie masz w planach zakupu kanu, nie jest to przeszkodą by wybrać się na spływ. Można wypożyczyć kanadyjkę w firmie, która zajmuje się organizacją spływów, lub samodzielnie znaleźć wypożyczalnie. Ceny na wypożyczenie kanu zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za jeden dzień.

Spływy kanu.

Spływy kanu stają się coraz bardziej popularne w Polsce, twierdzą przedstawiciele grupy miłośników pływania na kajakach i kanu. Kanu kojarzona jest najczęściej z łódkami Indian, które są używane najczęściej w Ameryce Północnej. Łodzie te służyły przez lata myśliwym oraz rybakom, a dziś najczęściej służą turystom. Kanu dziś to spływy z elementami survivalu, jednak przystosowane praktycznie dla wszystkich – dzieci, młodzieży, dla osób starszych, pasują na wycieczki rodzinny wodnymi szlakami. Wiele firm turystycznych organizuje ekspedycje kanu, czyli kilkudniowy spływ dla średniozaawansowanych. Ekspedycji mogą być zorganizowane jak dla grup tak i dla klientów indywidualnych. Podczas ekspedycji nauczysz się:

Te i wiele innych umiejętności zdobędzie każdy uczestnik ekspedycji. Organizatorzy zapewniają bezpieczeństwo uczestników – pomagają przygotować kanu, kamizelki asekuracyjne, rzutki ratownicze, beczki na bagaż, wodoszczelne worki i suchy prowiant. Spływ i szkolenie przed prowadzą doświadczeni instruktorzy i ratownicy WOPR. Każdy uczestnik ekspedycji musi być ubezpieczony, ubezpieczenie wchodzi zazwyczaj w cenę wycieczki.

Spływ kanu z dzieckiem.

Niektórzy twierdzą, że spływ kanu jest ekstremalnym wypoczynkiem zupełnie nieprzystosowanym dla rodzin z dziećmi. Specjaliści i miłośnicy tego typu wypoczynku twierdzą, że jest to wielki błąd. Urlop rodzinny na łonie natury pomoże pobudzić u dzieci ciekawość świata, rozwijać ich kreatywność, rozwijać ich sprawność ruchową w oderwaniu od komputerów, komórek i innych gadżetów. Spływy kanu zdecydowanie poprawiają odporność dzieci dzięki temu, że najmłodsi uczestnicy ekspedycji spędzają większość czasu na świeżym powietrzu. Spływy kanu również pomagają budować relacje rodzic-dziecko, pozwalają każdemu zobaczyć swoją bliską osobę w innym otoczeniu, poznać z drugiej strony, stwarzają warunki do wspólnego spędzenia czasu i tworzenia wspólnych wspomnień. W trakcie wyprawy dzieciaki wraz z rodzicami dostają różne zadania – na przykład zbudować schron, rozpalić ognisko, przygotować jedzenie lub zdobyć wodę do picia. Wszystko to pomaga rozwijać umiejętność pracy w zespole oraz funkcjonowania w trudnych warunkach. Nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo swoich pociech, ponieważ każda firma zapewnia odpowiedni sprzęt ratunkowy, każde dziecko płynie w parze ze swoim rodzicem/rodzicami i jest pod jego czujną kontrolą. Kanu są szerokie i stabilne, więc trudno je przewrócić.